POLSKA, ZAMEK MOSZNA WRZESIEŃ 2017 (Szkoła Magii)

Ciekawy sposób na wyrwanie dzieci w inny świat to wizyta na Zamku w Mosznej.

Cytując informacje ze strony zamku : ” Nazwa wioski pochodzi prawdopodobnie od nazwiska Moschin, rodziny przybyłej do parafii Łącznik w XIV wieku. Jak głosi legenda, Moszna w średniowieczu należała do Zakonu Templariuszy. W roku 1679 właścicielami Mosznej była rodzina von Skall. W 1723 roku po śmierci właścicielki Urszuli Marii von Skall, wieś przeszła w ręce jej kuzyna nadmarszałka dworu Fryderyka Wielkiego. Z tego okresu pochodzi pałac – środkowa część dzisiejszego zamku. W roku 1771 rodzina von Reisewitz straciła Moszną, a majątek został zakupiony na licytacji przez Heinricha Leopolda von Seherr-Thossa – którego rodzina posiadała również na własność zamek i dobra w niedalekiej Dobrej. W 1853 roku Karl Gotthard Seherr-Thoss sprzedał Mosznę Heinrichowi von Erdmannsdorfowi, który zbył ją w 1866 roku Hubertowi von Tiele-Winckler z Miechowic. Jego syn Franz Hubert był pomysłodawcą i budowniczym zamku, wzniesionego po tym, jak w 1896 roku częściowo spłonął barokowy pałac.

Dziadek Franza Huberta, Franz Winckler zaczął pracę jako 16-letni górnik w kopalni srebra „Fryderyk” w Tarnowskich Górach. W Miechowicach Franz Winkler pojawił się w roku 1830, prowadząc księgowość swojego pana-pracodawcy Aresina, właściciela wielu kopalni galmanu i hut cynku. Po śmierci żony i właściciela kopalni ożenił się z bogatą wdową po nim – Marią Aresin. W 1840 roku król pruski nadał mu tytuł szlachecki. Dziedziczką fortuny była jego córka Valeska, która w 1854 roku wyszła za mąż za Huberta von Tiele i to on zakupił w 1866 roku Moszną. Po małżeństwie używali połączonego nazwiska – Tiele-Winckler. Hubert zmarł w 1893 r., a majątek po nim przypadł, zgodnie z zasadą majoratu, najstarszemu synowi – był nim wspomniany Franz-Hubert. W 1895 wszedł w szeregi arystokracji dzięki tytułowi hrabiowskiemu, nadanemu mu przez cesarza Wilhelma. W rok później, po pożarze, odbudował on i rozbudował swoją siedzibę. W 1904 r., a później 1911 i 1912 hrabiego odwiedzał władca Niemiec, przybywając na polowanie i to dla niego wybudowano, w latach 1911-1913 skrzydło zachodnie. Syn Franza Huberta, Claus-Peter w okresie międzywojennym przehulał część fortuny przodków. Umierając bezdzietny, usynowił swojego kuzyna, którego syn miał dziedziczyć majątek i tytuł hrabiowski. Jego rodzina mieszkała do końca wojny w Zamku Moszna, uchodząc do Niemiec przed nadchodzącą armią czerwoną.

Po wojnie losy Zamku układały się różnie – od 1972 do 2013 roku służył za budynek szpitala.

Zamek, zgodnie z fantazją Franza Huberta, ma 365 pomieszczeń i 99 wież, z których słynie. Niespotykana architektura Zamku przyciąga rokrocznie do Mosznej rzesze turystów.”

 

Nam udało się Zamek poznać z zupełnie innej strony 🙂

Gdy w tle występowała historia Harry-ego Pottera wyobraźnia dziecięca działała jak błyskawica i nie mogliśmy ominąć zabawy! Zabawy w Szkole Magii i wróżbiarstwa. Pomysł o tyle ciekawy, że wszystko odbywało się od wieczora do godzin nocnych z późniejszym noclegiem oczywiście w zamku 🙂

Wszystkie informacje znajdziecie na stronie Zamku w Mosznej

Rozkład zajęć zawierał Tiarę Przydziału, Qudditch, Pokazy Magii, Zajęcia eliksirów, Wróżbiarstwo oraz Wiedzę o magicznych stworzeniach.

Wnętrza zamku otulone były pajęczyną, która w nocy dodawała takiego lekko strasznego smaku. Tiara przydziału dała dzieciakom sporo niepewności. Niby wszyscy wiedzieli, że to zabawa a jednak lekki stres był, czy oby na pewno trafią tam, gdzie chciały 🙂  Na szczególną uwagę zasługują eliksiry! Bajecznie wyglądały! Dzieci były zachwycone formą i miałam wrażenie, że wciąż słyszę ” mamo – znów chce mi się pić. Mogę kupić eliksir?” 🙂 Menu w restauracji również było poterrowe 🙂 Czarny burger i Danie Harry-ego smakowały wyśmienicie 🙂  Następnego dnia przewodnik oprowadził nas po zamku i to był ostatni punkt naszego pobytu w zaczarowanym świecie Harry-ego Pottera. Polecamy taki pobyt każdemu z fanów książki. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s